Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla,

47-Muhammed-15: Sakınanlara vaat olunan cennetin durumu şöyledir: Orada, bozulmayan sudan ırmaklar, tadı bozulmayan sütten nehirler, içenlere lezzet sunan bir ŞARAPTAN nehirler, süzme bir baldan oluşan nehirler var. Ve orada kendileri için her türlü meyvenin yanında, Rablerinden bir de bağışlanma var. Bu nimetler içindekiyle, sürekli ateşte olup da içirildiği sıcak su tarafından bağırsakları parçalanan kimse aynı olur mu?

Yukarıda yazmış olduğum cennet ve cehennem BENZETMELERİNİN olduğu ayet özellikle Ateistler ve (Kuran’daki) İslam’a karşı olanlar tarafından çok fazla istismar edilen bir ayet olduğundan bu konuda yazma ihtiyacı duydum. Bu ayeti okuduğumda bende şu an bu ayeti ilk defa okuyan ve şaşıran sen gibiydim. Dünya’da yasaklanan içki nasıl olur da cennette yasaklanmaz diye şaşırdım. Fakat Kuran’ın bütününe baktığımda doğrusunu anladım.

Michael Sikko Field: “Kuran’da x suresinin y ayetinde sorulan bir soruya, z suresinin t ayetinde cevap verilir. Bunlar Kuran’ın “bütünsel” bir kitap olmasından kaynaklanır. Unutulmaması gereken nokta şudur, Kuran ayrı ayrı, ayet ayet bir kanunlar kitabı değildir. Kuran’da tek bir kanun vardır, o da Kuran’ın kendisidir. Misal a ve b diye iki ayet olduğunu ve bu ayetlerin de ayrı ayrı surelerde olduğunu varsayalım.

a-Bütün elmalar tatlıdır.
b-Fakat bir tek yeşil elma ekşidir.

Eğer Kuran’daki ayetleri ayrı ayrı kanunlar olarak algılarsanız, bu durumda elinizde çelişki dolu bir kitap olur ki bu durumun adına “ayet cımbızlama” denir. Fakat Kuran’ı ayrı ayrı ve a ve b olarak ele almak yerine a+b olarak, yani bütünsel bir kitap olarak okursanız, bu durumda göreceksiniz ki Kuran’ın söylediği şudur: a+b = Bütün elmalar tatlıdır fakat bir tek yeşil elma ekşidir.” Durum aynen Sikko’dan alıntıladığım gibidir. Şimdi gelelim bu ayetin de a+b’sine.

76-İnsan-21: Üstlerinde yeşil kadifeden elbiseler ve ipekler vardır. Gümüş bilezikler takınmışlardır. Rab’leri onlara TEMİZ BİR İÇECEK İÇİRİR.

37-Saffat-45/46/47: Onlara pınarlardan doldurulmuş KADEHLER sunulur. Durudur, içenlere ZEVK VE LEZZET verir. ONDA NE BAŞ AĞRISI NE DE SARHOŞLUK VARDIR.

52-Tur-23: Orada karşılıklı KADEH tokuştururlar, ama burada ne SAÇMALAMA vardır ne de GÜNAHA GİRME.

56-Vakıa-18/19: Kaynaktan doldurulmuş bardaklar, sürahiler ve KADEHLERLE. Bu ŞARAPTAN ne BAŞLARI AĞRITILIR, ne de AKILLARI GİDERİLİR.

Gördüğünüz gibi ilk başta verdiğim ayet (a olarak kabul edersek) diğer ayetlerle (b-c-d-e) bir araya geldiğinde (a+b+c+d+e) nasılda farklı ve doğru bir mana çıkıyormuş. a+b+c+d+e özetle şunu bize diyor = Cennette şaraptan nehirler vardır. Allah cennet halkına temiz bir içecek verir. Bu içecek zevk ve lezzet verir fakat senin dünyada bildiğin içki gibi sende ne baş ağrısı yapar, ne seni sarhoş eder, ne saçmalarsın, ne de günaha girmezsin.

Son olarak cennetteki içki ile dünyadaki içki arasındaki farkları ayet vererek somutlaştırmak ve aradaki farkın iyice anlaşılması için şu ayetleri yazmak isterim:

5-Maide-90/91: Ey iman edenler! Uyuşturucu / şarap, kumar, tapılmak için dikilen taşlar, fal okları şeytan işi birer pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan; uyuşturucu / şarap ve kumarla sokularak aranıza DÜŞMANLIK ve KİN yerleştirip sizi Allah’ı ANMAKTAN, SALATTAN GERİ ÇEVİRMEK İSTER. Artık son veriyorsunuz değil mi?

2-Bakara-219: Sana, uyuşturucudan / şaraptan ve kumardan sorarlar. De ki: “Bu ikisinde büyük bir GÜNAH vardır; insanlar için YARARLAR da vardır. Ama onların KÖTÜLÜĞÜ YARARLARINDAN ÇOK DAHA BÜYÜKTÜR. ” Ayrıca, sadaka olarak neyi vereceklerini senden sorarlar: “artanı” de. ALLAH ayetlerini işte böyle açıklıyor ki düşünesiniz…

Görüldüğü üzere dünyadaki içki veya daha doğru ifadeyle aklı örten (hmr) bu unsurlar insanlar arasında düşmanlık ve kin yerleşmesine; Allah’ı anmamızı ve birtakım ibadetlerimizi yerine getirmekten bizi alıkoymaktadır. Öte yandan ayetinde dediği üzere bu maddelerin faydaları da vardır örneğin TIP alanında kullanılmaktadırlar fakat yine ayetin dediği üzere yararlarından çok zararları vardır. Çünkü TIP bu maddelerin %10-20’sini oluşturur oysa bu maddelerin büyük çoğunluğu toplumsal hayatımızın içinde her yerde bulunmaktadır. Dolayısıyla ayetin dediği gibi yararlarından çok zararları var… Fakat öte yandan cennetteki tasvir edilen içkinin/içeceğin ise özellikle bunlardan arındırılmış olduğu vurgulanmaktadır. Umarım anlatabilmişimdir. Selamlar.

Birde size benimde takip ettiğim bir sitenin bu konu hakkında yazmış olduğu yazının bağlantısını da (link) vermek istiyorum ve şiddetle okumanızı öneririm. Ben Arapça dil bilgisi kurallarına vakıf olmadığım için buradaki arkadaşlar ayrıca bu konuyu dil bilgisi boyutunda da incelemişler. Mutlaka okumalısınız: Kuran’da Çelişki Yoktur

Reklamlar